מכשיר לאיתור נזילות

כמה קל לשכוח שעמוק עמוק, ממש מתחת לרגלינו, שוכנת מערכת תת-קרקעית מורכבת ומפותלת של צינורות ביוב. מטרתו העיקרית של הביוב היא לנקז את השפכים למקום שבו לא יוכלו להזיק או להפריע לאדם או לסביבה. כיום, רוב השפכים מועברים למכון טיהור שפכים ולא למאגרי מים טבעיים, על מנת למנוע זיהום מפגעים תברואתיים. 

מערכת הביוב היא אחת התשתיות החשובות ביותר בעולם המודרני. כיוון שמדובר במערכת מורכבת כל כך, היא אינה חפה מתקלות, ולכן היא דורשת תחזוקה מתמדת של אנשי מקצוע מיומנים. בישראל, חלק גדול מתשתיות הביוב הוקמו לפני עשרות שנים, ולכן נוצרות בהן תקלות חוזרות ונשנות. מסיבה זו הוקמה ב- 1993 המנהלה הארצית לביוב, שתפקידה לפקח על כל נושא פינוי השפכים בארץ ולדאוג לפיתוח מערכות ביוב מתקדמות ואיכותיות. 

מהן נזילות מים?

נזילות מים הן בין תקלות האינסטלציה הנפוצות ביותר. הן יכולות להיות מטרידות במיוחד, בעיקר כשהן מתרחשות בתוך הבית. נזילה חמורה עשויה לגרום להתפתחות עובש ולהוות מפגע תברואתי. בנוסף, נזילות עשויות לגרום לסתימות וחסימות בצנרת ולנזק מבני חמור. נזילה תת קרקעית עלולה לגרום אפילו להתפתחות בולענים בהבית. ככל שהנזילה חמורה יותר ונמשכת זמן רב יותר, כך קשה יותר לטפל בה. 

מעבר לנזק לבריאות ולרכוש, מדובר בעסק לא זול בכלל. נזילות גורמות לבזבוז מים משמעותי ועקבי שיכול להצטבר לסכומים גדולים בסוף החודש. אם אתם מרגישים שחשבון המים שלכם יקר באופן יוצא דופן – ייתכן שיש לכם נזילה סמויה איפשהו בבית או בחצר. מכל הסיבות האלה, טיפול בנזילות מים הוא דבר שאינו סובל דיחוי. 

מהן הסיבות נפוצות לנזילות מים?

נזילות יכולות לנבוע ממספר גורמים. הנה כמה מהנפוצים שבהם:

• אטמים פגומים: ככל שהזמן עובר, גם האטמים האיכותיים ביותר עשויים להתבלות או להישבר. פגם באטמים הוא סיבה נפוצה מאד לדליפות מים, כיוון שמדובר בנקודה רגישה במערכת הצינורות. 

• סתימה: סתימות רבות גורמות ללא יותר מאשר אי נוחות, וניתן לפתור אותן בקלות בעזרת שימוש בפומפה או חומר כימי ייעודי. עם זאת, סתימות מסויימות עשויות לגרום לצנרת לעלות על גדותיה או אפילו להתפוצץ. 

• קורוזיה: ככל שהצנרת מזדקנת, חלודה וצורות אחרות של קורוזיה עשויות לגרום לפגמים חמורים בקווי המים. אם אתם מבחינים בשינוי צבע או עיוות צורה בצינורות הגלויים לעין, כדאי לקרוא מיד לאינסטלטור שיעריך את חומרת הבעיה. אם יש לכם מערכת אינסטלציה ישנה ביותר, ייתכן שכדאי לכם לשקול להחליף אותה באחת חדשה ועמידה יותר לקורוזיה. כן, זו טירחה, אבל מערכת ביוב שהחלה לתת אותות זיקנה כנראה תמשיך בכך עד שלא תיוותר ברירה אחרת. 

• מפרקי חיבור פגומים: המקום שבו הצינורות מתחברים מייצג לעיתים קרובות את הנקודה החלשה ביותר בקו המים. עם הזמן, חיבורי הצינורות עשויים להתרופף ולגרום לדליפות. למרבה הצער, רוב מפרקי הצינורות אינם גלויים לעין. אם הצינורות שלכם רועשים או שהם משמיעים קולות תקתוק או דפיקות (במיוחד כאשר אתם פותחים את המים החמים), סביר מאוד להניח שמפרקי הצינורות שלכם נתונים ללחץ משמעותי. 

• לחץ מים גבוה מדי: לחץ מים גבוה עשוי להרגיש נחמד כשעושים מקלחת, אבל כאשר הוא מוגזם או לא אחיד הוא עשוי להוות מעמסה על הצינורות שלכם. רוב הצינורות והברזים יכולים לעמוד ברמה מוגבלת של לחץ מים, כאשר כל לחץ נוסף עשוי לגרום לנזילות. אם אינכם בטוחים, בקשו מאיש מקצוע להעריך את מידת הלחץ הרצויה בברזים שלכם. 

• חדירה של שורשי עצים: חלק מהנזילות הנפוצות ביותר מתרחשות למעשה מחוץ לבית. למשל, שורשי עצים יכולים לחדור לקווי מים תת קרקעיים ולגרום ללחות לחלחל החוצה אל תוך האדמה. אם אתם מבחינים בשלוליות, כתמי בוץ או בולענים בחצר – קראו מיד לאינסטלטור שיבדוק את הנושא לפני שיגרם נזק נוסף. 

• חיבורים רופפים: לפעמים הצינורות שמספקים מים למכשירים שונים בבית משתחררים וגורמים לדליפה. לעיתים קרובות הדבר מתרחש עקב תזוזה פתאומית או חזרתית. לדוגמא, צינור מכונת הכביסה עשוי להתנתק עקב הרעידות החזקות המתרחשות במהלך מחזור הסחיטה. זו דליפה קלה יחסית לאיתור, ולעיתים קרובות ניתן לטפל בה מיידית ללא עזרה של איש מקצוע. 

• שינויי טמפרטורה פתאומיים: שינויים קיצוניים ופתאומיים בטמפרטורת המים שבצינורות עשויים לאלץ אותם להתרחב ולהתכווץ באופן חוזר ונשנה. תנועתיות זו עשויה לסדוק את הצינורות, במיוחד כאשר הצינורות קפואים בשל טמפרטורה נמוכה במיוחד. 

איך יודעים שיש נזילה?

גילוי מוקדם של נזילות מים יכול לחסוך לכם הרבה כסף וזמן, ולמנוע אסון פוטנציאלי. חלק מין הנזילות גלויות לעין, אך במקרה של נזילה נסתרת העניין קצת יותר מסובך. 

לפניכם 6 דרכים לדעת שיש לכם נזילה בבית. 

1. חשבונות מים גבוהים לא מוסברים: אם חשבון המים שלכם גדל באופן פתאומי וללא סיבה ברורה, סביר להניח שיש לכם נזילת מים אי שם בבית. אפילו דליפות קטנות יכולות להצטבר במהירות ולבזבז אלפי ליטרים של מים. אם אינכם בטוחים, בידקו את צריכת המים שלכם כאשר אינכם בבית. אם המונה ממשיך לזוז גם כשאתם לא שם, כנראה שיש לכם נזילה. 

2. לחץ מים מופחת: הסיבות השכיחות ביותר ללחץ מים נמוך כוללות הצטברות של משקעים בצינורות, שסתומים פגומים – ודליפות מים. כאשר מתרחשת נזילה מכל סוג שהוא, חלק מין המים אובד בדרך אליכם וכתוצאה מכך לחץ המים נמוך יותר. 

3. עובש וטחב: נזילת מים מתמשכת מובילה להתפתחות עובש וטחב. מעבר למפגע האסטתי, עובש עלול לגרום לבעיות בדרכי הנשימה העליונות, במיוחד לסובלים מאלרגיות או אסתמה. במקרים קיצוניים עשוי להתפתח עובש שחור, שהוא רעיל ומסוכן מאד. עובש עשוי להתפתח כתוצאה מלחות מתמשכת או מים עומדים הנגרמים מעיבוי צינורות לא מבודדים, צינור דולף ועוד. 

4. כתמי מים על התיקרה: כתם כהה או שינוי צבע נקודתי אחר על התיקרה הוא סימן לנזילת מים. לכתמים כאלה לוקח זמן להתפתח, ולכן אם נתקלתם בהם – כדאי לטפל בבעיה באופן מיידי. 

5. צבע מתקלף או שלפוחיות על הקיר: אם הקירות שלכם מתחילים להתקלף ללא סיבה נראית לעין, כנראה שישנה נזילה איפשהו בתוך הקיר. זהו סימן לנזילה הקיימת כבר זמן רב, והיא עלולה לגרום לנזק קבוע לקירות, במיוחד אם הם עשויים עץ או גבס. 

6. ריצוף פגום: אריחים מתנדנדים, איטום סדוק ופרקט נפוח עשויים להצביע על דליפה מתחת לריצוף. 

7. רעשים מוזרים בצנרת: כשהדברים עובדים כמו שצריך, הצנרת אמורה להיות שקטה יחסית. אם אתם שומעים קולות גרגור, בעבוע, נקישות או כל רעש אחר שלא אמור להיות שם – ייתכן שיש לכם נזילה בצנרת. 

8. בולענים או שלוליות בחצר הבית: נזילות בחצר הבית עשויות להיות קשות במיוחד לאיתור כיוון שהן מתרחשות ברוב המקרים מתחת לאדמה. לעיתים קרובות, נזילות כאלה יגרמו להיווצרות של בולענים קטנים באדמה או לשלוליות מים כאשר האדמה לא מצליחה לספוג את הזרם הקבוע היוצא מהצינור. 

מדוע יש צורך באיתור נזילות?

איתור מקור הנזילה הוא השלב הראשון בטיפול בבעיה. כאשר מדובר בנזילה נסתרת מעין, בדרך כלל אין מנוס אלא לפנות לעזרת איש מקצוע מנוסה. 

ישנן מספר דרכים לאיתור נזילות. הדרך הבסיסית ביותר כוללת האזנה לקולות הזרימה של המים. ישנו ציוד אקוסטי מיוחד המשמש אינסטלטורים במציאת מקום וסוג הדליפה בהתבסס על הרעש שעושים המים. 

דרך אחרת היא שימוש במ

מכשיר לאיתור נזילות​

צלמה תרמית המשתמשת באנרגיית חם לשם איתור מקור הדליפה. 

אחת הטכנולוגיות המתקדמ

ות והמתוחכמות ביותר היא מכשיר לבדיקת נזילות מים באמצעות גז

איך מכשיר לאיתור נזילות בגז עובד?

בשיטה זו, מרוקנים את המים מהצינורות, וממלאים אותם בגז במקום זאת. בעזרת חיישן גז מיוחד מאתרים את המקום בו הגז דולף מין הצינור – זוהי נקודת הנזילה שלנו. איתור הנזילה יכול להיות מהיר, אך במקרים של מערכת צינורות גדולה וסבוכה או כשתוואי הקרקע מאתגרים במיוחד – התהליך יכול להימשך גם מספר שעות. 

באיזה גז משתמשים?

בעבר היו משתמשים בגז הליום, אך הוא היה יקר מאד ולא משתלם. כיום נוהגים להשתמש בתערובת של 5% חנקן ו- 95% מימן. זהו גז זול יותר, בטיחותי לאדם ואינו מזיק לסביבה. 

מה היתרונות של איתור נזילות באמצעות גז?

היתרונות של מכשיר לאיתור נזילות מים בגז הם רבים. זוהי שיטה מדוייקת מאד, שמאפשרת למצוא את מקור הדליפה באופן מהימן. בנוסף, בניגוד לשיטות אחרות, החיישן העוצמתי מאפשר לגלות את מקום הדליפה גם מעבר לקירות עבים ביותר ובעומק של מעל עשרה מטרים מתחת לאדמה!

כמו כן, השימוש במכשיר לאיתור נזילות מים בגז מתאפשר בכל מזג אוויר. בימים קרים או חמים במיוחד השימוש במצלמה תרמית אינו אפשרי, ואז לעיתים אין ברירה אלא להיעזר באיתור בגז. 

זו שיטה שאינה פולשנית, ואינה דורשת קידוח או חפירה על מנת לגלות את מקום הדליפה. 

שימו לב ששימוש במכשיר לבדיקת נזילות מים דורש איש מקצוע מיומן ומנוסה שיודע להפעיל אותו. 

לסיכום, נזילות בבית ובחצר הן בעיה נפוצה מאד, ולרוב אינה קשה לתיקון, אך לא מדובר בעניין שכדאי להקל בו ראש. רצוי מאד לפנות לאיש מקצוע ברגע שיש חשד לנזילה על מנת לחסוך במים, בזמן ובכסף יקרים. 

חברת אפיקי מרום מתמחה באיתור ותיקון כשלים בתשתיות מים. פנו לאפיקי מרום לקבלת מענה מקצועי ומהיר לכל בעיות האינסטלציה שלכם. מחכים לכם באתר או בטלפון 1800-333-243.  

 

קבלו הצעה מהירה ואטרקטיבית

...

פרטי התקשרות

כתובת :

המלאכה, 10 פארק אפק, ראש העין

דואר אלקטרוני :

service@atun.co.il

טלפון :

  אפיקי-מרום

  טכנולוגיות לאיתור ותיקון נזקי צנרת
  בואו להכיר את אפיקי מרום | טכנולוגיות יוצרות מהפכה 
  איתור וטיפול נזקי מים וצנרת לבתים פרטיים, בתים משותפים,
  חברות וארגונים ומוסדות

  Open chat
  איך אפשר לעזור?
  היי, כאן שלומי מאתר אפיקי מרום...
  איך אפשר לעזור?
  דילוג לתוכן